Povinné zmluvné poistenie

Povinné zmluvné poistenie

PZP alias povinné zmluvné poistenie je druh poistenia stanovený zákonom č. 381/2001, taktiež niektorými ďalšími zákonmi a vyhláškami.

Tento zákon hovorí o tom, že ak zaviníte dopravnú nehodu, ste zodpovedný za všetky spôsobené škody a musíte ich poškodeným nahradiť. Pri uzavrení povinného zmluvného poistenia ale prenášate zodpovednosť na poisťovňu.

Ak by ste teoreticky spôsobili dopravnú nehodu, náhrada všetkých škôd určite nebude jednoduchá, možno na to nebudú stačiť ani všetky Vaše finančné prostriedky. Preto je povinné uzavrieť PZP.

Pre používanie Vášho motorového vozidla musíte mať uzatvorené PZP v niektorej z poisťovní, ktoré ho ponúkajú (neponúka ho každá poisťovňa).  Poisťovne poskytujúce PZP patria do SKP – Slovenská kancelária poisťovateľov.

Momentálne sem patria nasledujúce poisťovne: Allianz, AXA, Generali, Groupama, Kooperativa, Uniqa, Wüstenrot, Komunálna poisťovňa.

Neuzavretie PZP na vozidlo a jeho následné používanie je porušením zákona, za ktoré môžete dostať pokutu až do výšky 3 330 €. Ak by ste spôsobili dopravnú nehodu, vzniknuté škody by uhradila SKP, avšak následne by od Vás celú sumu vymáhala, v niektorých prípadoch by ste museli zaplatiť ešte aj pokutu.

Čo vás môže zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.